Czytający przedszkolak super radzi sobie później w szkole

Dzieci, które bardzo dobrze czytają, z reguły nie mają problemów w szkole. A najlepiej w szkole czytają te dzieci, które nauczyły się czytać przed pójściem do szkoły. Właśnie dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym każdy rodzić będzie mógł skuteczniej wspierać swoje dziecko w nauce czytania przez zabawę.

Czytaj swojemu dziecku!

Nic tak nie rozwija mózgu dziecka, jak czytanie. Kiedy czytasz dziecku bajkę, w jego umyśle powstają obrazy czarodziejskich krain. Nasza pociecha przeżywa w wyobraźni wszystkie, czytane przez Ciebie przygody. Ciekawość to kluczowy czynnik rozwoju dziecka. Wartość takiej stymulacji dla rozwoju jego zdolności jest przeogromna.

Głośne czytanie dziecku rozwija jego inteligencję, zdolność kojarzenia i myślenia. Pobudza wyobraźnię i emocje.

Najwięcej korzyści dziecko wyciąga, kiedy podczas czytania pokazujesz równocześnie palcem/wskaźnikiem czytane wyrazy. Dziecko opatruje się z nimi i bardzo szybko w przyszłości nauczy się czytać (tak samo, jak małe dziecko osłuchane z językiem obcym, ma później dużą łatwość w uczeniu się go). Jest to tzw. kąpiel wyrazowa.

Jeżeli czytasz dziecku codziennie, bądź pewien, że przyczyni się to do lepszego radzenia sobie dziecka w szkole.

Każdy przedszkolak jest bardzo inteligentny i uczy się bez wysiłku.

Oprócz czytania bardzo korzystne jest bawienie się literkami i wyrazami. Kiedy bawisz się w czytanie z dzieckiem, tłumacz mu wszystko dokładnie. Wyjaśnij, że wyrazy zbudowane są z liter, a każda litera odpowiada jakiejś głosce. Bawcie się w rozpoznawanie liter, głoskujcie i sylabizujcie. Na początek pokazuj dziecku literki, które są w jego imieniu, w wyrazie „mama” i „tata” – to słowa najbliższe dziecku. Rozpoznawanie ich (i liter, z których są zbudowane) sprawi dziecku dużą frajdę. Umieść w pokoju dziecka alfabet i naklej wyrazy na z nazwami na przedmiotach, które się w nim znajdują. Wszystko to przyczyni się do rozwoju twojego malucha i ułatwi pierwsze kroki w szkole.

Przez najbliższe kilkanaście lat twoje dziecko będzie się uczyć, a podstawą nauki będzie czytanie. Czytanie lektur, zadań z treścią, tematów do nauczenia się na sprawdzian czy kartkówkę. To od sprawności czytania w dużej mierze będzie zależało, jak dziecko będzie radzić sobie w szkole. 

Czytanie polega na rozumieniu znaczenia całych wyrazów, dlatego dziecko powinno jak najwięcej pracować z całymi wyrazami i ich znaczeniami. Nauka poprzez literkowanie tylko niepotrzebnie komplikuje i utrudnia dzieciom czytanie. Wiele dzieci, mimo że dobrze literkuje, nie rozumie wyrazów, zniechęca się do czytania i nigdy nie osiąga biegłości w tej sztuce.

Zadbaj o to, żeby książeczki, które czytasz miały dużą czcionkę. Bądź cierpliwy. Nawet jeżeli dziecko nie będzie samodzielnie czytać przed pójściem do szkoły to i tak w szkole będzie znacznie lepiej radzić sobie z czytaniem.

Wybieraj ciekawe książeczki. Niech dziecko odkrywa bogactwo i złożoność świata. Wiedz, że każde dziecko w chwili urodzenia ma znacznie większą potencjalną inteligencję, niż Leonardo da Vinci kiedykolwiek wykorzystał.

Natura zbudowała mózg w taki sposób, że przez pierwsze sześć lat życia, potrafi on przyswajać informacje z niezwykłą szybkością i bez najmniejszego wysiłku. Dlatego odpręż się i zaufaj swojemu dziecku. I baw się z nim w czytanie, a będzie to procentować do końca jego życia, a Ty szybko zobaczysz efekty swojej pracy.