Grupę studentów wpuszczono do laboratorium i rozdano im do rozwiązania testy. Jeden uczestnik badania został zatrzymany przed wejściem i poproszono go, żeby założył koszulkę z obciachowym obrazkiem. Musisz wiedzieć, że obrazek był bardzo obciachowy – badania wykazały, że większość studentów wolałaby paść trupem niż założyć koszulkę takim obrazkiem.
Spóźnionego studenta wprowadzono do pokoju, gdzie napotkał spojrzenia wypełniających testy koleżanek i kolegów. Po chwili towarzyszący spóźnialskiemu badacz stwierdził, że jednak lepiej będzie, gdy poczekają na zewnątrz i wyprowadził go na korytarz.
Następnie wydarzyły się dwie rzeczy: osobom siedzącym w pokoju zadano pytanie, czy zauważyli obrazek na koszulce spóźnionego kolegi, podczas gdy samego nosiciela koszulki poproszono o ocenę, jak wielu kolegów zauważyło co miał na sobie.
Wyniki pokazały, że tylko 20 procent studentów, spoglądając na spóźnionego przybysza, zauważyło obciachowy obrazek, natomiast jemu wydawało się, że ponad połowa patrzących zauważyła, w co jest ubrany.
Jednym słowem wyraźnie przeceniamy skutki niektórych wydarzeń. Tendencja ta określana jest jako efekt reflektora.
Badania dowodzą, że uważamy, że nasze potknięcia są bardziej widoczne, niż to się dzieje w rzeczywistości. Wygląda na to, że skupiamy się na własnym wyglądzie i zachowaniu o wiele bardziej, niż robią to inni, stąd nasza skłonność do wyolbrzymiania ich znaczenia.
Jeżeli więc przydarzy ci się jakaś katastrofa, przypomnij sobie studenta z obciachową koszulką i pamiętaj, że prawdopodobnie błąd wydaje Ci się zdecydowanie większy, niż jest naprawdę.