Każde dziecko ma dobrą pamięć!

Spis treści

Dzieci od małego są uczone, w jaki sposób jeść, w której ręce trzymać nóż, a w której widelec. Pokazujemy najmłodszym, jak dbać o higienę, kiedy mówić dziękuję i dlaczego warto dbać o innych. 

A czy ktokolwiek uczy dzieci tego, jak się uczyć? Czy Twoje dziecko wie, jak działa jego mózg i jak może wykorzystać jego naturalne możliwości, żeby uczyć się sprawnie i traktować zdobywanie wiedzy jak zabawę?

Sportowiec, zanim wejdzie na boisko, doskonale wie, co należy zrobić, żeby nie nabawić się kontuzji i móc wykorzystać swój sportowy talent. A czy uczniowie wiedzą, co należy zrobić przed sprawdzianem, by móc w pełni wykorzystać potencjał swoich wyjątkowych mózgów?

Dziecko, nieznające technik uczenia się, skazane jest na mechaniczne wkuwanie, które niestety nie jest zbyt efektywne i rozwijające. Dziecko, które ma dobrze wytrenowaną pamięć, czuje się pewniej w szkole i mniej się stresuje.

Jeśli chcesz odkryć próbkę własnych możliwości, wykonaj eksperyment. Przeczytaj listę zakupów: ziemniaki, arbuz, cukier, olej, jabłka, masło, świeża ryba na obiad, przecier pomidorowy, bułka tarta i kilka cytryn. A teraz odtwórz tę listę z pamięci.

Jeżeli zapamiętałeś od 7 do 9 produktów, to możesz sobie pogratulować, Twoja pamięć działa doskonale. Jeśli w Twojej pamięci zostało mniej nazw produktów, warto nad nią nie co popracować. A czy możemy zrobić coś, żeby zapamiętać całą listę zakupów? Możemy zaprząc do pracy naszą prawą półkulę mózgu.

Niesamowita prawa półkula

Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, myśli, pragnień i wyobrażeń. Ze względu na połączenie cech żywej materii z możliwością przetwarzania informacji na ogromną skalę nazywany jest biokomputerem.

Mózg dzieli się na dwie półkule. Każda z nich stanowi oddzielny system i w dużym stopniu może funkcjonować niezależnie od drugiej.

Lewa półkula opracowuje materiał werbalny. Informacje zawarte w prawej półkuli mają postać wyobrażeń i symboli. Lewa półkula rozpoznaje wyobrażenia prawej półkuli i zamienia je na słowa, ale nie jest w stanie tworzyć nowych idei. To z prawej półkuli pochodzą nowe pomysły i twórcze interpretacje. To idee wykreowane przez prawą półkulę mózgu będą w przyszłości zarzewiem sukcesów dziecka.

Prawa półkula a techniki uczenia się

W szkole najbardziej angażowana jest lewa, czyli odtwórcza półkula mózgu. Takie podejście sprawia, że dziecko nie rozwija się harmonijnie. Kiedy w proces uczenia się zaangażujemy prawą półkulę, potencjał dzieci (i dorosłych) wzrasta kilkakrotnie. Warto się również dowiedzieć co dzieje się w mózgu dziecka w wieku szkolnym, aby móc zrozumieć jak bardzo jest plastyczny.

Wróćmy do naszej listy zakupów. Będziesz teraz wyobrażać sobie po kolei rzeczy do kupienia, rozmieszczone na własnym ciele.

Pierwsze na naszej liście są ziemniaki. Skojarz je ze stopami. Wyobraź sobie, że depczesz ugotowane ziemniaki, czujesz ich ciepło pod stopami i miąższ wychodzący między palcami u stóp. Przez chwilkę pobądź z tym obrazem. Drugi jest arbuz, a do zapamiętania posłużą nam kolana. Wyobraź sobie, że klęczysz na połówce arbuza, a twarda skórka chroni Twoje kolana. Dalej mamy cukier i uda. Wyobraź sobie, że wysypałeś cukier na uda i zobacz, jak przesypuje się on po twoich nogach. Następnie olej i plecy – pomyśl o masażu pleców ciepłym olejem. Kolejne są jabłka i brzuch. Wyobraź sobie jabłka rozgniatane na swoim brzuchu. Poczuj, jak Twój brzuch ocieka sokiem, zobacz pestki i miąższ. Dalej masło i klatka piersiowa – samodzielnie wymyśl skojarzenie. Szyja i ryba – poczuj zimny dotyk ryby na szyi albo ość w gardle. Przecier pomidorowy na ustach, peeling nosa z bułki tartej, cytryna na czole. Skojarzenia można mnożyć w nieskończoność.

Żeby teraz przypomnieć sobie listę zakupów, po kolei pomyśl o częściach swojego ciała.

Co deptałaś? Na czym klęczałeś? Co było na udach, a czym były posmarowane plecy? Co było na twoim brzuchu, a co na klatce piersiowej? Co dotykało szyi i co trzymałeś w ustach? Co się działo z Twoim nosem i co pukało Cię w czoło?

Jeżeli dobrze wyobraziłaś sobie te obrazy, to teraz bez najmniejszych problemów, cała lista zakupów została odtworzona, prawda? Czy zapamiętywanie było teraz łatwe i przyjemne?

Wskazówki dla rodziców

Zainteresuj swoje dziecko technikami uczenia się, które angażują zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu. Należą do nich mnemotechniki, mapy myśli, technika piktogramów. Więcej o tym możesz doczytać w książkach Tonego Buzana, Harrego Lorayne i Marka Szurawskiego.

Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii Nauki

w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody!

Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii Nauki w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody!

Wybierz miasto z listy poniżej.

Zostaniesz automatycznie przekierowana(y) na stronę z niezobowiązującymi zapisami. 

Zostaniesz automatycznie przekierowana(y)

na stronę z niezobowiązującymi zapisami.