Optymizm – jedna z 9 diamentowych cech sukcesu

Spis treści

Każdy z nas posiada pewne wyobrażenia o sobie, które wpływają na nasze emocje, uczucia a tym samym na nasze osiągnięcia w życiu. Dzisiaj porozmawiamy o optymizmie i pesymizmie.

Optymiści mają łatwiej

Optymizm (z łac. optimum – najlepiej) – pogląd filozoficzny, według którego istniejący świat jest najlepszy z możliwych i racjonalnie urządzony, a życie jest dobre, można więc osiągnąć w nim szczęście i doskonałość moralną. Podkreśla stosunek do życia, w którym świat postrzegamy przede wszystkim jako pozytywne miejsce. Optymiści postrzegają ludzi i zdarzenia jako dobre. Mają pozytywny stosunek do życia, wierząc w to, iż rzeczy z czasem ułożą się pomyślnie.

Osoby, u których dominuje optymistyczne podejście do życia, widzą w świecie nowe szanse dla siebie, potencjalne źródła radości oraz dobro. Zauważają oczywiście zagrożenia oraz to, co trudne i złe, jednak nie koncentrują się na tym. Nie wyszukują nowych przeciwności. Te zaś, które dostrzegają, wykorzystują jako siłę napędową do działania. Optymiści mają w sobie głębokie przekonanie, że są w stanie przezwyciężać trudności. We wszystkim, co ich spotyka, dostrzegają dobrą stronę oraz szansę na rozwój.

Trudności pesymistów

A pesymiści? Oni koncentrują swoją uwagę na mniej lub bardziej realnych obawach i zagrożeniach. Odczuwają lęk o siebie, najbliższych, bliższą i dalszą przyszłość. Obawy te nie prowadzą jednak do podejmowania konkretnych działań, które pomogłyby rozwiązać problem. Jeśli pesymista podejmie jakieś kroki i zacznie działać, nie skupia się na zamierzonym celu, a zamartwia się możliwymi niepowodzeniami.

Każdy rozpoczyna życie z optymizmem

Czy wiesz, że wszyscy urodziliśmy się optymistami? Jako małe dzieci uczyliśmy się siadać, chodzić i mówić z uśmiechem przyjmując porażki. Niepowodzenia nas nie wstrzymywały, a wręcz przeciwnie, motywowały do dalszych wysiłków. Myślenia pesymistycznego nauczyliśmy się z czasem. Seligman (badacz wyuczonej bezradności) uważa, że to, czy w życiu będziemy mieli postawę optymistyczną, czy pesymistyczną, zależy od postawy naszej matki i uczymy się jej do 8 roku życia.

Pesymizm wiąże się z tzw. wyuczoną bezradnością, w związku z tym, jeżeli jest ona wyuczona, to można się jej oduczyć! To dobra wiadomość, prawda?

Dlaczego niektórzy stają się pesymistami?

Jedną z przyczyn jest zjawisko, nazwane przez psychologów ruminacją. Nazwa pochodzi od łacińskiego „ruminatio”, czyli „przeżuwanie”. Bardzo obrazowo oddaje to stan umysłu, w którym bez końca analizujemy, „przeżuwamy” negatywne myśli i rozmyślamy o przygnębiających sprawach. 

Taka postawa fatalnie wpływa na nasze życie. Pesymiści, zaczynając myśleć o czymś złym, nie mogą powstrzymać gonitwy myśli i lawiny skojarzeń, z których każde jest negatywne, budzące lęk oraz niepewność. Rozmyślanie o jakimkolwiek problemie kończy się u nich zwykle katastroficznymi wizjami i wyobrażaniem sobie siebie i swojego życia w czarnych kolorach. 

Jak uczyć dzieci optymizmu?

Optymistom jest łatwiej w życiu, dlatego niezwykle ważne jest, by każdego dnia uczyć dzieci optymizmu. Pierwsza zasada optymizmu brzmi: Skończ z ruminacją, przestań nieustannie “mielić” negatywne myśli w swojej głowie. 

Łatwo powiedzieć, trudno zrobić? Zrób ćwiczenie:

  1. Pomyśl o soku z pomarańczy.
  2. Teraz postaraj się nie myśleć tym soku. Trudne? Nawet jeżeli staramy się nie myśleć o soku, on nie znika z naszej głowy.
  3. Teraz wstań i powiedz głośno (możesz trzasnąć ręką w stół) – DOŚĆ TEGO! I co? Cisza, myśli odeszły!

Pozytywne myślenie

Jeżeli nasze dziecko ma skłonności do ruminacji (albo mamy ją sami) możemy zacząć używać tzw. gumki optymizmu (gumki recepturki), którą zakładamy na nadgarstek – u nas mają one kolor zielony. Mają one dwojaki cel:

  1. Przypominanie sobie, że optymizm to wybór! Zielony kolor gumki będzie przypominał Tobie lub Twojemu dziecku, że każdego dnia, zamiast negatywnych myśli, możesz wybrać to, co pozytywne. 
  2. Kiedy złapiesz się na tym, że ruminujesz, strzel gumką (tak, żeby lekko zapiekło) i powiedz zdecydowanie (głośno albo w myślach) DOŚĆ TEJ RUMINACJI!

Weź kilka oddechów i zajmij się czymś, co sprawia ci radość.

Życzymy miłego, pełnego optymistycznych myśli dnia. 🙂

Na kursach w Akademii Nauki uczymy pozytywnego nastawienie do siebie i swoich możliwości.

Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii

w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody.

Na kursach w Akademii Nauki uczymy pozytywnego nastawienie do siebie i swoich możliwości.

Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody.

Wybierz miasto z listy poniżej.

Zostaniesz automatycznie przekierowana(y) na stronę z niezobowiązującymi zapisami. 

Zostaniesz automatycznie przekierowana(y)

na stronę z niezobowiązującymi zapisami.